Pseudoxanthoma elasticum

Profilaktyka

W obecnej chwili nie ma lekarstwa lub swoistego leczenia choroby PXE. Jedyną profilaktykę stanowi prowadzenie zdrowego trybu życia. Bardzo ważne jest również znalezienie odpowiedniego specjalisty zaznajomionego z diagnozowaniem PXE.

Chorzy nie powinni również uprawiać sportu, który może spowodować kontuzję, uraz głowy lub oczu. Cios w oko mógłby doprowadzić do krwawienia. Dlatego sport wysiłkowy i kontaktowy (koszykówka, podnoszenie ciężarów, piłka nożna) nie jest dobrym wyborem dla chorego na PXE. Wskazana jest natomiast jazda na rowerze (obowiązkowo w kasku), pływanie i spacery.

W przypadku pojawienia się zmian na skórze lekarz dermatolog powinien zbadać pacjenta. Po wykonaniu biopsji i uzyskaniu pozytywnego wyniku badania, specjalista zwykle sugeruje badania okulistyczne i kardiologiczne.

W badaniu okulistycznym lekarz będzie szukał zmian w gałkach ocznych. Czasami u młodych pacjentów te zmiany się nie pojawiają. Dobrze jest jednak, aby okresowe badania lekarskie były wykonywane w każdym roku.

Kardiolog powinien przeprowadzić ogólne badania kardiologiczne, poprzez wykonanie USG wysiłkowego oraz echa serca. Wskazane jest również sprawdzenie poziomu cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów.

Do zdrowego trybu życia powinny być zastosowane odpowiednie zmiany w diecie. Trzeba podkreślić znaczenie diety dla pracy serca i stanu naczyń krwionośnych. Powinna się ona opierać o dietę niskotłuszczową, z dużą ilością owoców, warzyw i ryb. Należy unikać spożywania produktów spożywczych z zawartością wapnia (mleko, sery).

Zdecydowanie nie wolno palić wyrobów tytoniowych i spożywać alkoholu. Preferowana jest duża ilość ćwiczeń i ruchu na świeżym powietrzu. Kontrolowanie wagi i ciśnienia krwi jest również bardzo ważne.